Autorytety umacniają władzę.

Autorytety umacniają władzę. Ich zniewalająca siła zmniejsza krytycyzm na tyle, że niektórzy uznają czyjś autorytet wbrew racjom swojego rozumu, przystosowując się do opinii otaczających ludzi. Są to autorytety — nazwałabym urzędowe. Trzeba zdobyć się na wysiłek niezależności w sposobie myślenia, by kwestionować uznane autorytety.

Szczególne znaczenie należy przypisać autorytetom osób żyjących. One mocniej pobudzają wyobraźnię, zachęcając do naśladowania, bo są to osoby żyjące w tym samym czasie co osoby wzorujące się na nich. Autorytety religijne są dla wyznawców określonej religii niezmienne.

Na tym tle szczególną zmiennością charakteryzują się autorytety wyrastające w życiu publicznym. Należy tu dodać, że za sprawą autorytetów pewne postawy, czy to w dziedzinie politycznej, czy naukowej, religijnej, artystycznej — nabierają charakteru uniwersalnego. Maria Szyszkowska

4 komentarze:

Jazon pisze...

Autorytet Grzegorza Klamana przeważa nad racją serca i rozumu. Jego autorytet kształtuje terytorium sztuki współczesnej w Polsce. Nikt nie ma odwagi przyjrzeć się destrukcyjnemu wpływowi jaki wywiera na młodych ludzi. Kształci gwiazdorów, narodziła się kolejna gwiazda. Za chwilę będzie świecić przykładem, a jej nazwisko będzie synonimem postępu i nowoczesności. Moje gratulacje dla wolnomyślicieli.

Anonimowy pisze...

czasem wolność polega na tym, że z niej możemy i potrafimy zrezygnować

Anonimowy pisze...

ha, ha, zrezygnować z korytka...
wolnośc to oni rozumieją jako władzę, jak rządzą to sa wolni, jak innym narzucają własne zasady, ale nie wtedy kiedy mają być równi, jednakowo podporzadkowani tym samym zasadom

Anonimowy pisze...

autorytety niby-ateistów tracą z oczu człowieka.

to co, że kościół tez jest przeciwko czemuś. nie zawsze kościół jest pozbawiony racji.

stanowisko, że nie ma racji po stronie kościoła (instytucji) jest taką samą ortodoksją jak stanowisko Rydzyka.

pozwala plenić się oszołomom, i Kościół zachowuje się podobnie.

jak ateista to nie ma racji, to biskupi nie pójdą na pogrzeb. (Pogrzeb profesora Religi)
Bardzo to ludzkie.

TU I TAM

NOTOWANIA